Korištenje Mobilnih inventura

1. Ulazak u mobilnu inventuru

Nakon što ste uredno odradili upute 2.Preduvjeti i podešavanja, možemo krenuti s izradom dokumenta, npr. Inventura.

U mobilnoj aplikaciji "Mobilni WIP" tapnite na "Hamburger izbornik" u gornjem lijevom kutu.

Ulazak u invcenture

Zatim u glavnom izborniku tapnite na "Inventure" (slika dole)

Ulazak u invcenture

Primjetimo da smo ušli na stranicu "Lista inventura" koja bi trebala sadržavati zaglavlja inventura. Vidimo da je lista prazna. Nema otvorenih inventura, a ovdje, u "mWIP" aplikaciji ne možemo otvoriti nove inventure. To se obavlja u "WIP centralnom sustavu", i to na način kao što se to obavljalo i ranije. WIP centralni sustav dakle će otvoriti novu VP ili MP inventuru, i tu inventuru će poslati u WIP API. Iz WIPAPIa ćemo tu inventuru prihvatiti u procesu "Sinkronizacija podakta" na ovaj uređaj, a zatim ćemo se vratiti ovdje, u listu inventura, i vidjeti sve inventure koje je WIP poslao u WIPAPI. Pratite ovdje daljnje upute.

Ulazak u invcenture

Sada ćemo u WIP centralnom sustavu otvoriti jednu maloprodajnu inventuru (može to biti i veleprodajna, svejedno je jer mWIP zna raditi s oba tipa inventura).

Ulazak u invcenture

Sada ćemo tipkom "+" dodati inventuru u WIPu ...

Ulazak u invcenture

... a zatim ćemo i napuniti stavke inventure.

Ulazak u invcenture

WIP će napuniti "knjižno stanje" (trenutno stanje proizvoda koje postoji u računalu ali na datum inventure)

Ulazak u invcenture

Kada smo napunili stake inventure, tu inventuru moramo poslati u WIPAPI sustav, kako bi ista bila dostupna sinkronizaciji na mobilnim uređajima. U tu svrhu sada imamo tipku u inventurama pod nazivom "Šalji u WIPAPI".

Ulazak u invcenture

Nakon uspješnog slanja trenutne inventure, WIP centralni sustav će nam pokazati ovakvu poruku, i sada se možemo vratiti "mWIP" aplikaciji na našem mobilnom uređaju.

Ulazak u invcenture

AKo ponovno izađemo iz liste inventura, i uđemo u nju ponovno, vidjeti ćemo da će "mWIP" automatski prilikom ulaska pristupiti WIPAPI sustavu i prihvatiti sve dostupne inventure. Tako se i naša inventura sada pojavila na stranici "Lista inventura" u "mWIP" aplikaciji.

Vidimo da se kao stavka liste tu nalazi kao naziv ono što smo upisali u "Oznaku inventure", a #1 broj označava WIP šifru inventure. Također tu je i poslovna godina WIPa iz koje je inventura poslana, a zelena oznaka "Otvorena" označava da u inventuru možemo ući jer još nije u WIPu odobrena.

Tapnimo dakle na ovu stavku inventure, pa će nas "mWIP" odvesti u "Stavke inventure ID : 1".

Ulazak u invcenture

Sada se, nakon što smo tapnuli na zaglavlje inventure u listi inventura, nalazimo na stranici koja prikazuje STAVKE popisane robe u ovu invneutur. Na zaglavlju stranice vidimo s lijeve strane strelicu s kojom se možemo vratiti natrag odakle smo i došli (na listu zaglavlja inventura), u sredini vidimo naziv stranice "Stavke inventure ID : 1" što nam govori da se nalazimo na stavkama inventure broj 1, ispod je tvrtka u kojoj se trenutno nalazimo (jer jedan vlasnik može na istom uređaju imati više tvrtki), a desno gore je naziv trenutnog operatera, mi smo Administrator.

Ova lista je trenutno prazna, jer na ovom uređaju još nismo unijeli niti jednu stavku u inventuru. Bitno je reći da i kada unesemo neke stavke u inventuru, ova će lista inicijalno bito prazna, jer mWIP štedi resurse, pa ne dovlači sve upisane stavke odmah u listu. Ovdje imamo polje za pretragu već unesenih stavaka u inventuru, ili na sredini imamo tipku s kojom možemo u listu dovući sve stavke koje smo mi ili neki drugi uređaj unijeli u inventuru broj 1, u kojoj se trenutno nalazimo. Ako sada tapnemo na tipku "Učitaj sve stavke inventure", neće se dogoditi ništa, jer još uvijek u inventuru nismo dodali niti jedan upisa stanja.

Pretragu već upisanih stavaka u ovu inventuru možemo obavljati "ručno" upisaom jednog ili više dijelova naziva proizvoda, istovremeno po cijeni (ako broj ima zarez ili točku), ili znak "+" pa Wip Šifra proizvoda (npr. +132 će pronaći proizvod WIP šifre 132 ako je već popisan na ovoj inventuri). Takođe proizvod koji je već popisan na inventuri, dakle u ovoj listi, možemo potražiti i kamerom po barkodu, tako da kliknemo na tipku sa slikom barkoda u gornjem desnom kutu. Napominjemo da se barkod u kameri mora postaviti okomito u prozor kamere. Više o samo načinima pretrage u posebnom poglavlju posvećenom samo toj temi. Ova pretraga pretražuje već upisane stavke u ovu inventuru, a njih u ovom trenutku još nema niti jedne.

Tipka za dodavanje novih stavaka s pobrojanom količinom pronađene robe na skladištu nalazi se na dnu ove stranice pod nazivom "+ Unos inventurne količine" a tap na nju, odvesti će nas na sljedeću stranicu ....

Ulazak u invcenture

... u kojoj možemo odrediti način pretrage proizvoda koji želimo upisati na ovu inventuru. Proizvod možemo tako pretraživati po barkodu skenerom barkoda, pri čemu nam za funkciju barkod skenera služi kamera našeg mobilnog uređaja, ili možemo pretraživati klasično; upisom barkoda, upisom više dijelova naziva, cijene, WIP šifre. Ove se metode mogu naravno i kombinirati, a ako izaberemo jednu, npr. Skenerom, onda će nam mWIP, nakon pronađenog proizvoda i upuisa pronađene količine na skladištu te potvrde tog upisa, ponovno vratiti automatski na pretragu Skenerom. Jednako je i ako ovdje odaberemo "Tipkovnicom", nakon izbora proizvoda, upisa pronađene količine na skladištu, te prihvaćanja unosa, mWIP će ponovno skočiti na prozor za pretragu "Tipkovnicom", sve dok se tipkom "Back" (strelica lijevo u gornjem lijevom kutu stranice), ne vratimo korak natrag i izaberemo drugu metodu pretrage.

Ulazak u invcenture

PRETRAGA SKENEROM : u našem prvom primjeru, odabrali smo pretragu "Skenerom", pri čemu će nas mWIP prvi puta pitati za odobrenje korištenja kamere, pri čemu mu moramo dati odobrenje!. U našem primjeru dajemo odobrenje (While using the app), odnosno "Za vrijeme dok koristimo aplikaciju". Ovo je značajka Android sustava a u svrhu obaviještavanja korisnika da će aplikacija koristiti neki dodatni uređaj na telefonu, u ovom slučaju kameru.

Ulazak u invcenture

Nakon odobrenja korištenja kamere, mWIP će otvoriti stranicu u kojoj će u gorenjm dijelu otvoriti sliku s kamere, kao na slici dole. Na slici se vidi i tipka za paljenje "blica", kao pomoć ako trebamo osvijetliti barkod naljepnicu koju želimo skenirati u slučaju da radimo u mračnom prostoru.

Ovdje je bitno napomenuti da se barkode ispred kamere MORA postaviti okomito, a čitanje je automatsko. Nakon što mWIP pročita barkode, isti će potražiti u bazi proizvoda u polju "Barcode" iz "WIP centralnog sustava", te ako nađe odgovarajući, uz poznati pozitivni zvuččni signal otvoriti će novu stranicu za upis inventurne količine, upis količine oštećenih proizvoda, napomene, lokacije i sl.

U slučaju da se proizvod ne pronađe, "mWIP" će drugačijim zvučnim signalom dati operateru do znanja da kod nije pronađen.

Važno : u nastavku ovih uputa ćemo prvo obraditi pretragu "Tipkovnicom", a zatim ćemo obraditi mWIP stranicu u kojoj se upisuje inventurna količina! Stranica za upis "Inventurne količine" je jednaka i u slučaju pretrage "Tipkovnicom" i u slučaju pretrage "Skenerom".

Ulazak u invcenture

PRETRAGA TIPKOVNICOM : U slučaju izbora pretrage "Tipkovnicom", otvoriti će se stranica "Proizvodi" kao na slici dole. Na ovoj stranici možemo potražiti proizvod koji želimo dodati kao stavku inventure, i to na način da u polju za pretragu upišemo niz temeljem kojega će nam mWIP ponuditi filtriranu listu proizvoda iz koje onda možemo tapom odabrati željeni proizvod, nakon čega će nas mWIP odvesti na stranicu za upis inventurnog stanja i odobrenje upisa tog proizvoda i stanja u trenutnu inventuru.

Polje za pretragu je prilično "inteligentno", i programirali smo ga na način koji ćemo sada objasniti :

  1. Ako želimo pretražiti po barkodu : u polje za pretragu se mora upisati samo jedan neprekidni niz, koji počinje brojem
  2. Ako upis u polje za pretragu počne brojem, ali ima dvije riječi, obje se riječi traže unutar naziva proizvoda
  3. Ako upis u polje zu pretragu počne brojem, ali sadrži i točku ili zarez, pretraga se obavlja po cijeni
  4. Ako upis u polje za pretragu ima više riječi, svaka riječ koja ne sadrži točku ili zarez se pretražuje u polju naziva proizvoda, a svaka riječ koja sadrži točku ili zarez se pretražuje u cijeni proizvoda
  5. mWIP razmatra do 4 riječi odvojene zarezom, i sve ih pretražuje BILO GDJE u nazivu proizvoda ili u cijeni (ako sadrže točku ili zarez)
  6. Ako upis u polje za pretragu sadrži znak plus i broj, mWIP pretražuje po polju "WIP ŠIFRE"

Primjeri :

  1. "000251" će tražiti SAMO proizvod koji u polju "Barkoda" sadrži TOČNO zadani niz "000251"
  2. "600 krev" će pronaći sve proizvode koji bilo gdje u nazivu proizvoda sadrži "600" i bilo gdje u nazivu proizvoda sadrži "krev", npr. "Krevet 600x210"
  3. "600 101,76 krev" će pronaći sve proizvode koji bilo gdje u nazivu proizvoda sadrže "600" i bilo gdje u nazivu proizvoda sadrže "krev" i koštaju točo 101.76€, npr. "Krevet 600x210" koji košta 101.76€
  4. "+12521" će pronaći samo proizvod s WIP ŠIFROM 12521
  5. "roy madr 190 f1 100" će pronaći proizvod koji u nazivu ima posebno na bilo kojoj poziciji sve riječi, npr. proizvod "MADRAC ROYAL F1 100x190"

Ulazak u invcenture

Kada se u listi pronađenih proizvoda tapne na neki, mWIP će otvoriti stranicu "Upis stanja" u kojoj se izabranom proizvodu MORA upisati :

  1. "Inventurna količina" : predstavlja ukupno pronađeno stanje te robe na skladištu ali na toj lokaciji gdje se i pronašla (jer isti se proizvod može pronaći i posebno kasnije na drugoj lokaciji na skladištu, što je predmet novog unosa proizvoda i njegove količine). Ova količina podrazumijeva zboj i "zdrave" i "oštećene" količine na toj popisnoj lokaciji na skladištu. "Oštećena količina" se samo navodi kao koliko je oštećena količina od ukupne "Inventurne količine.

a još se MOŽE ali i ne mora upisati i sljedeće :

  1. "Oštećena količina" - koja predstavlja oštećenu količinu proizvoda od ukupno upisane u polje "Inventurna količina". koja se već nalazi u "Inventurnoj količini", što znači da će u konačnu inventuru biti upisan SAMO količina koja je upisana u polje "Inventurna količine"! Npr. Ako na se na toj lokaciji pronađe ukupno 20 komada te robe, od kojih je 3 oštećeno, u "Inventurnu količinu" se upisuje ukupno svih 20 (i oštećeni i zdravi"), a u "Oštećena količina" 3 komada. U inventuru će se upisati 20 komada (što čini 17 zdravih i 3 oštećena komada)
  2. "Razlog i razmjer oštećenosti" : npr. oštećena ambalaža, potpuno i nije funkcionalna
  3. "Lokacija na skladištu" : može se tekstualno opisati gdje je ta količina pronađena, npr. "Kod blagajne 1, u redu broj 3"
  4. "Napomena popisivača" : ovdje se može upisati bilo kakva napomena popisivača, npr. moguće je popraviti kutije, samo ih treba ponovno polijepiti i prebrojati stanja.

Ulazak u invcenture

Slika dole pokazuje naš primjer unosa. Još napominjemo da je ovdje pronađeno ukupno 10 komada madraca (dakle ukupno i zdravih i oštećenih 10), i u inventuru će temeljem ovog unosa biti upisano 10 komada a NE 12!!

Također, Isti se proizvod može pronaći više puta na različitim mjestima na skladištu, i mogu ga pronaći različiti uređaji - sve će to biti agregirano u WIP centralnom sustavu na kraju u jednu stavku u inventuri, ali će se upisati svaka stavka iz svakog uređaja i operatera za sebe u posebnu tablicu, kako bi se točno uvijek moglo rehabilitirati stanje.

Ako se neka stavka, na nekom uređaju, u listi stavka inventure, u mWIP aplikaciji "Obriše", ona se samo ozunačava za brisanje, i ta informacija isto tako uredno dolazi u WIP centralni sustav, i tamo biva ukinuta s inventure, iako i dalje postoji, ali ima status "Obrisana stavka".

Na kraju, kada smo zadovljni unosom, možemo tapnuti na tipku "Spremi", prilikom čega WIP dodaje stavku kao stavku inventure, i ista postaje dostupna u pretrazi i prikazu na stranici "Stavke inventur ID: 1".

Stavke se u inventuru mogu dodavati sve dok se u WIPu ne odobri ta inventura.

Ulazak u invcenture

Nakon "Spremanja", mWIP aplikacija će nas poslati na stranicu za pretragu, i to, ako smo ranije pretraživali "Tipkovnicom", poslati će nas na stranicu za pretragu "Tipkovnicom", a ako smo proizvod prethodno tražili "Skenerom", mWIP će nas nakon Spremanja poslati ponovno na stranicu za skeniranje sljedećeg proizvoda.

Ako želimo prestati dalje pretraživati proizvode, možemo se iz pretrage vratiti tipkom "<-" u gornjem lijevom kutu stranice, na slici dole prikatano brojem (4).

Ulazak u invcenture

Vraćanje nas uvijek vraća za jednu stranicu unatrag. Ako smo se vratili iz pretrage proizvoda "Tipkovnicom", mWIP će nas dovesti na stranicu "Upisa stanja" iz koje možemo ponovno birati drugi način pretrage, ili se pak vratiti na stranicu s listom stavaka u inventuri.

Ulazak u invcenture

Ako se vratimo na stranicu stavaka inventure, vidjeti ćemo da će sada tu na listi biti prikazane stavke koje smo maloprije dodali.

Stavka inventure u listi, na slici dole, prikazuje sljedeće (broj oznalava brojčanu oznaku na slici dole) :

  1. prikazuje naslov stranice - vidimo da se nalazimo u listi stavaka inventure, i to inventure broj 1
  2. prikazuje barkode proizvoda
  3. prikazuje inventurno stanje te stavke
  4. prikazuje koliko je oštećenih proizvod o inventurnog stanja
  5. prikazuje strelicu Back s kojom se u ovom slučaju možemo vratiti sa ove liste stavaka inventura, na listu svih zaglavlja inventura

Ispod barkoda proizvoda još se nalazi datum dodavanja stavke, i datum zadnje izmjene stavke. Također tu je još pored ikonice "metra" i jedinica mjere, te pored ikonice poprsja, operater koji je zadnji dirao stavku.

Ikonice u gornjem desnom kutu na stavci inventure daju nam brzinski sljedeće informacije :

  • slomljeno srce : ako je upisan tekst razloga oštećenosti proizvoda, ikonica je zelena, ako je tekst prazan, ikonica je siva
  • lokacijska iglica : ako je upisan tekst u lokaciju na skladištu, ova je ikonica zelene boje, ako je to polje lokacije prazno, ova je ikonica siva
  • dokument : ako je upisan tekst napomene popisivača, ova je ikonica zelena, u suprotnom je siva
  • kantica za smeće s uskličnikom : ako je ova stavka obrisana, ova je ikonica crvene boje, ako je stavka aktivna, ikonica je siva
  • oblak sa strelicom prema gore : jeli stavka poslana na WIPAPI. Ako je siva, stavka nije poslana a biti će poslana prilikom pokretanja akcije "Sinkrnizacije s oblakom"

IZMJENA ILI BRISANJE STAVKE INVENTURE : Ovdje se dakle ponovno može raditi pretraga u listi već dodanih stavaka u inventuru, a može se napraviti i ISPRAVAK stavke inventure, i to na način da se stavka u listi "Slajda", odsno prstom pomakne udesno, prilikom čega će se ispod pojaviti crvena tipka s košem za smeće, i tipka s ikonicom olovke. Crvena tipka nam omogućuje brisanje stavke iz inventure, a tipka s olovkom nam omogućuje popravak inventurnog unosa.

Ulazak u invcenture

Ako se tipkom "Back" (strelica gore lijevo) vratimo jedan korak unatrag iz liste "Stavke inventura ID:", vratiti ćemo se na listu zaglavlja inventura. Možemo objasniti i podatke u ovoj listi.

Brojem 1 je označen naslov stranice koji nam govori gdje se trenutno nalazimo, a nalazimo se dakle u popisu inventura. Popius inventura je lista svih inventura, dok je "Lista stavaka inventura", u stavri popis robe na jednoj od inventura.

Na slici dole se vidi jedna stavka jedne inventure. Inventura u WIPu u polju "Oznaka inventure" ima upisano "Godišnja inventura" i taj se podatak prikazuje i ovdje.

Ikonica kućice pojašnjava da se podatak uz nju odnosi na naziv skladišta. Broj na kraju naziva "(1)" označava WIP šifru skladišta.

#1 je WIP broj inventure

Datum "12.06.2023." je datum inven5ture, a godina 2023. je poslovna godina iz koje je ova inventura poslana WIPAPI.

Ulazak u invcenture

Slanje unesenih podataka u WIPAPI

U našem smo primjeru, samo radi uputa, u inventuru unijeli samo jednu stavku. Možete unositi neograničen broj stavaka, ulaziti u aplikaciju, izlaziti, dodavati nove stavke, brisati i mijenjati stare ... a zatim bilo kada, bilo koliko puta, možete sinkronizirati podatke s Vašeg uređaja s mWIP aplikacijom, i WIPAPI sustavom. To se radi jednim tapom, na tipku "Pokreni sinkronizaciju" na stranici "Akcije" > tipka "Sinkronizacija s oblakom".

Idemo sada sinkronizirati sve podatke iz našeg uređaja i mWIP aplikacije a WIPAPI sustavom.

Tipkom "Back" se vratimo na glavnu razinu aplikacije. Gore će nam se tada pojaviti "Hamburger izbornik", a tapom na njega, mWIP će nam otvoriti glavni izbornik, u kojem ćemo izabrati stranicu "Akcije".

Ulazak u invcenture

Na stranici "Akcije", tapnimo na tipku "Sinkronizacija s oblakom".

Ulazak u invcenture

Nakon toga tapnimo na "Pokreni sinkronizaciju", i mWIP će provjeriti postoje li u WIPAPI sustavu noviji proizvodi, cijene, grupe itd. ali će provjeriti i postoji li u mWIP našoj aplikaciji noviji unosi.

U našem primjeru vidimo da je mWIP poslao jednu stavku inventure. Kada smo Sinkronizirali dakle svoj uređaj s WIPAPI sustavom, tada neki drugi prijavljeni uređaj u ovoj istoj tvrtki, nakon što on napravi kod sebe "Sinkronizaciju", i pogleda stavke inventure, vidjeti će tamo i naše stavke inventure, između svih onih koje je on dodao. Na taj način se na svim uređajima, nakon što se svi sinkroniziraju, mogu kontrolirati unesene stavke, kako bi se izbjeglo da se neke stavke i iste količine iste robe, popiše dva puta.

Ovdje je bitno napomentu, da smo mi sada sinkronizirali WIPAPI, i da prilikom ove sinkronizacije nismo dobili stavke s drugog telefona. Nakon što sada drugi telefon napravi sinkronizaciju, ona će primiti naše stavke, ali će tek sada na WIPAPI poslati svoje stavke. To znači da naš uređaj nakon toga mora ponovno napraviti Sinkronizaciju ako želi sada dobiti i stavke s tog drugog uređaja! To ne moramo raditi ako nam ne trebaju njegove stavke na našem uređaju, doboljno je samo da svi pošalju svoje stavke u WIPAPI, jer će ih tamo pročitati WIP centralni sustav.

Ok, sada smo poslali dakle svoju jednu stavku u WIPAPI, i idemo primiti to u WIP u našu inventuru.

Ulazak u invcenture

U WIP centrlanom sustavu, pođimo u inventuru, i na zaglavlju postoji tipka "PRIMI iz WIPAPI-a". Kada na nju kliknemo, otvoriti će se prozor ...

Ulazak u invcenture

... kao na ovoj slici dole.

Ulazak u invcenture

Ovdje se (slika gore) nalaze dvije tipke :

  1. Primi podatke iz Mobilne aplikacije - ova će naredba poslati WIP u WIPAPI i tamo prihvatiti sve trenutno raspoložive stavke.
  2. Ažuriraj inventuru - ova će opcija iz primljenih podataka s WIPAPIa agregirati sve stavke u jednu zbrojnu stavku za svaki proizvod, i to upisati u WIP inventuru kao konačno stanje.

Ove se opcije mogu ponavljati neograničena broj puta, a na kraju, kada se dovršava stanje, bitno je da kao zadnji čin, svi uređaji Sinkroniziraju podatke s WIPAPIem, a da nakon toga WIP kao zadnja opcija odradi obje ove tipke, upravo tim redom kako su i pobrojane.

Sada jednostavno kliknemo na prvu tipku, nakon čega ćemo dobiti informaciju kao na slici dole ....

Ulazak u invcenture

Zatim kliknemo na drugu tipku, nakon čega ćemo dobiti informaciju kao na slici dole.

Ulazak u invcenture

Kada sada zatvorimo prethodni prozor, vidjeti ćemo da je WIP primio stavke, i njihov zbroj upisao u vrijednosti Inventurnog stanja, kao na slilci dole.

Ulazak u invcenture

Sada možemo poći u WIP inventurne izvještaje, i kreirati npr. Inventurnu listu po narodnim novinama koja će na prikazati samo inventurne stavke. Podesimo sve kao na slici dole, i pokrenimo kreiranje izvještaja tipkom "Pokreni izvještaj".

Ulazak u invcenture

I NAPOKON :D ... u listi inventura vidimo sve svoje stavke, u ovom slučaju samo jedna. Slika dole pokazuje istovremeno stavku inventure iz mWIP aplikacije.

Ulazak u invcenture

Napomene :

  1. Ako mWIP doda 10 puta jedan te isti proizvod, svaki puta sa svojom količinom, sve te stavke će biti zbrojene u WIP inventuri
  2. Ako inventuru radi više uređaja, svaki će postlati svoje podatke na WIPAPI, i sve stavke, svih uređaja će se grupirati po proizvodima i zbrojiti kao jedna stavka u WIP inventuru.
  3. Ako neki uređaj kod sebe obriše stavku inventure - princip je isti, prvo "mWIP" napravi "Sinkronizaciju", zatim WIP odradi primanje s one dvije tipke, i sve će bito ok. Jedanko je i ako uređaj kod sebe poništi brisanje stavke ... procedura sinkronizacije, primanja u WIP i sve će se upisati i preračunati u WIP inventuri na ispravan način.
  4. Naravno "Sinkronizacija" se ne mora raditi nakon svakog unosa stavke u mWip. U "mWIP" se može prvoi SVE unijeti a onda raditi sinkronizacija, sve stavke se mogu sinkronizirati odjednom, odnosno bilo kada, više puta ...

Video upute

Kao nastavak ovih pisanih uputa, donosimo i video upute koje će možda jednostavnije opisati proceduru dodavanja stavaka u inventuru.

Video upute za "mWIP" modul "mInventure"